Pro Lords of Metal

Bývalá zpěvačka kapely Nightwish Tarja Turunen bude navždy ikonou gothic-metalu. Po vydání nového alba What Lies Beneath‘  na počátku září tohoto roku a následném turné bylo interview samozřejmě nevyhnutelné. Mluvili jsme s ní o cestování, jejím novém albu a dalších věcech. Co setrvává pod povrchem Tarji a jejího nového alba? To zpěvačka prozrazuje.

Ahoj Tarjo! Jak se vede?
Díky za optání, jsem v pohodě. Teď doma v Buenos Aires odpočívám a pracuji na dalších show.

Gratuluji k dalšímu skvělému albu. ‚WLB‘ je ve srovnání s ‚MWS‘ opravdu něco jiného. Mezi vydáním těchto dvou alb uplynuly 3 roky. Co všechno se dělo po dobu těchto tří let?
Celou tu dobu jsem neustále cestovala. Poznala jsem mnoho nových míst, které jsem nikdy předtím neviděla, a také mnoho báječných lidí kolem celého světa. Začala jsem na mém novém albu pracovat už před dvěma lety, takže jsem psala písně vždy, když mi na to zbylo trochu času. Psala jsem buďto sama doma nebo s dalšími skladateli na jejich preferovaných místech. Takže ty tři roky byly vlastně plné cestování.

Co považuješ za hlavní rozdíl mezi ‚WLB‘ a ‚MWS‘?
‚WLB‘ je pro mě velmi osobní album. Je také víc energetické a výbušnější než to předešlé a věřím, že jsem ho vystihla jasně. Lidé mohou porozumět, kam tím směřuji.

Nechtěla jsi lidem oznámit přesné datum uvolnění alba, dokud nebylo zcela hotové a fanoušci neměli představu, jak dlouho to může trvat. Mělo to nějaký vliv na skládání písní?
Kdybych předem určila datum vydání, byla bych pod tlakem, kdežto takhle jsem měla hromadu času na jeho dokončení a ujištění, že je album přesně takové, jak jsem si ho sama představovala.

Od té doby, co jsi na sólové dráze skládáš víc a víc sama. Kdy se rozhoduješ, zda potřebuješ pomoct? A jak se rozhoduješ, od koho ji vlastně chceš?
Na počátku mé kariéry jsem si nebyla jistá, zda jsem schopna skládat dobré písně. Rozhodla jsem se tedy, že požádám o pomoc profesionálních skladatelů, kteří porozumí mým uměleckým potřebám. Skládat s někým písně, to je záležitost důvěry a porozumění. Od těchto skladatelů jsem se mnoho naučila. Každý z nich mi dal kuráž, takže teď skládám víc a víc sama. Někdy mám štěstí více a někdy méně. Každopádně, kdo nakonec posoudí, jestli je píseň dost dobrá? Já sama. Někdy můžete mít úspěch, ale někdy se píseň ukáže jen jako průměrná. Ráda skládám s lidmi, se kterými to jde pohodlně.

Jestli se nemýlím, jela jsi na Island, abys tam natočila svůj klip ‚I Feel Immortal‘… Mohla bys nám říct něco víc o tomto videu a jeho natáčení?
Vždy jsem snila o výletu na Island. Ten sen se mi splnil, když mě režisér Jörn Heidmann požádal, abychom tam jeli natočit můj první klip k novému albu. Byla jsem vzrušená, jelikož to video mělo být spojené s něčím nesmrtelným a co je na tomto světě pořád nesmrtelné? Příroda. Na islandu je ohromující krajina, oceán, hory a vodopády. Opravdu jsem byla nadšená z těch dnů, které jsme zde strávili. Příběh tohoto videa je velmi emocionální a dojemný. Pojednává o průběhu života.

Obal alba ukazuje tvou zjizvenou tvář. Vyhovuje to titulu ‚WLB‘! Připomíná mi to masku. Věřila bys někomu, kdo nosí masku? Nebo má velké tajemství? Jaký příběh se skrývá za tímto pojmem a coverem alba?
Vždy je těžké poznat co se v nás, v lidských bytostech, skrývá. Proč je pro nás občas těžké říct pravdu? Někdy je lepší se na věc dívat pod jiným světlem. Někdy nestačí jenom rychlý pohled, abyste zaznamenali tu důležitou podstatu věci.

Zmínila ses, že máš napsáno už 20 písní, ale všechny se na albu neobjevily. Co je s těmi zbylými nahrávkami?
Uložila jsem si je na budoucí časy. Možná je pro další album ještě nějak přepracuji nebo některé z nich dokončím. Některé z nich se totiž k albu moc nehodily, ale určitě se ještě někdy budou hodit.

Tvé nové album obsahuje také cover ‚Still of the Night‘ od Whitesnake. Proč sis vybrala zrovna tuhle píseň?
Nikdy jsem nebyla opravdovým příznivcem Whitesnake, ale mám jejich alba a od té doby, co můj starší bratr pořád poslouchal Whitesnake, když jsem byla ještě dítě, znám jejich písně velmi dobře. Už jsem tuhle píseň kdysi nabízela NW, ale odpověď zněla ‚‚Ne‘‘. Takže mi ta píseň už dlouho ležela v hlavě. Ale přesto jsem chtěla oživit originální verzi velkolepým symfonickým orchestrem a sborem, takže jsem se spojila s mým talentovaným kamarádem z LA Timem Daviesem a požádala ho, aby mi vytvořil nějaké dobré efekty k této písni. Teď je to opravdu tvrdé a přesně tak se mi to líbí.

Na ‚MWS‘ je cover písně ‚Poison‘ od Alice Coopera a ty jsi teď jeho speciálním hostem na jeho turné. To je ale náhodička. Jak se to stalo?
Ani teď nedokážu napočítat, kolik jsem během posledních pěti let mé kariéry měla štěstí, ale tohle je jedno z největších překvapení! Před nějakým časem mě zkontaktovali a zeptali se mě, jestli mám zájem. Byla jsem opravdu nadšená, když jsem slyšela, že mě pan Cooper chce na jeho turné. I když nebudu zpívat ‚Poison‘.

Ty máš ale také spoustu vedlejších projektů. Co máš v plánu na příští měsíce krom tvého turné?
Už začínám skládat písně na mé nové album! Jo, zní to bláznivě, ale je tomu tak. Můj život vlastně spočívá v přípravě na budoucnost. Mám spoustu nápadů na vedlejší projekty a na jednom jsem začala pracovat. Teď vám o tom moc říct nemohu, ale už dlouho jsem chtěla udělat album jako tohle. Spočívá v úplně jiném hudebním žánru, ale je založeno ne emocích. Kromě hudby mám v plánu si udělat dovolenou na začátku příštího roku, protože jsem žádnou neměla už nejmíň rok; velmi brzy se chystám prozkoumat, co se skrývá pod hladinou oceánu.

Tak a teď k tvému turné! Zmínila ses, že máš nového bassáka. Mohla bys nám dát nějaké informace?
Jmenuje se Kevin Chown. Hrál asi před patnácti lety s Mikem v Americe ve skupině Artension. Takhle jsem se k němu dostala. Setkala jsem se s ním už letos v LA a přišla jsem na to, že je to velmi klidný muž s velkým talentem. Je potěšení mít ho s sebou na svém turné. Jsem tak ráda za ty lidi, které kolem sebe mám a doufám, že to tak bude napořád.

Při návštěvě tvé show na ‚013‘ v Tilburgu v Holandsku jsi na začátku koncertu měla na stropě zavěšený závěs. V čem spočíval ten nápad padajícího závěsu?
Mám ráda nápady na zařizování jeviště. Pro mě jsou vizuální efekty stejně tak důležité, jako hudba sama. Má hudba je založena na emocích a mým snem je jednou vytvořit jeviště s vizuálními efekty. Jako má hudba prochází různými změnami, tak by se s ní rovněž mohlo měnit pódium.

Během vystoupení měníš při nejmenším třikrát své šaty. Nosíš taky ty šaty, co máš v klipu ‚IFI‘. Byly tyto šaty vyrobeny speciálně pro tebe? Jak si vybíráš své šaty a boty na vystoupení?
Vždycky jsem měla ráda měnění šatů během mých vystoupení. Dělala jsem to i před mojí sólovou kariérou a lidé už to ode mě očekávají. Jak už jsem řekla, snažím se měnit vizuální efekty s hudbou.
Mé šaty jsou důležitou součástí mé show a jejich navrhování mi zabere mnoho času.  Můj dobrý kamarád z Finska je krejčí a já s ním na navrhování mých šatů spolupracuji už asi deset let.
Někdy najdu také pěkné šaty v kolekci argentinských návrhářů jako Maria Vasquez nebo Trosman. Oni mají zcela jiný, unikátní styl. Miluji šaty, které mají co říct; oni mi něco poví a ta zpráva musí být dostatečně silná. Teď jsou mé šaty více či méně založeny na dvou barvách; černé a bílé. Důvodem je mé nové album a jeho zaměření.

Byla jsem tou nejšťastnější holkou na světě, když jsem zjistila, že jsi začala hrát ‚End of All Hope‘. Tvá vystoupení jsou opravdu něco mimořádného, protože ze sebe vydáváš to nejlepší, co v tobě je. Také jsi například hrála ‚The Phantom of the Opera‘,  ‚The Passion and the Opera‘ a, Nemo‘. Kdy a jak se rozhoduješ, kterou píseň budete hrát?
Když si plánuji mé nadcházející turné a setlisty. Rozmýšlím si všemožné kombinace písní, které do setlistu zařadím a které vynechám. To znamená, že s tím musím začít měsíce před začátkem cesty. Jsem šťastná, že už mám tolik vlastního materiálu, ale samozřejmě je sranda vzít také starší písně. Například na další turné se skupina musela naučit asi 30 nových písní najednou, takže když se třeba rozhodnu jednu nebo dvě písničky obměnit, oni už jsou připravení.

Mnoho skupin a hudebníků nahrávají svá živá vystoupení na DVD nebo CD. Nezvažuješ také něco podobného?
Už jsem několikrát o natočení live DVD diskutovala s mou nahrávací společností, ale ještě nemám žádné konkrétní plány. Bylo by úžasné, kdybych v budoucnu vydala nějaké pořádné DVD, ale chci to připravit pečlivě a s láskou.

Tvoji bratři Toni a Timo také spolupracovali na tomto albu. Toni tě také vzal na turné. Jak moc je pro tebe důležitá tvá rodina? Považuješ se za dobrou sestru, dceru, kamarádku a manželku?
Má rodina je pro mne vším, co mám. Od té doby, co nežiju ve Finsku mi rodina neustále chybí. Od toho mám ale Skype! Považuji se za dobrou sestru a dceru, i když bych chtěla mít víc možností se s rodinou setkat, ale zase si nemyslím, že mě to nějak pohoršuje. Láska a péče mezi sourozenci a od otce k dceři se nemění. Když jsme všichni spolu, tak jsou to opravdu skvělé chvíle. Já jako dobrá žena… to by ses měla zeptat spíše mého muže. On by ti dal tu správnou odpověď.

Nicméně ty jsi velice známá a respektovaná osobnost… Musíš mít nějaké sny. Jaké máš sny do budoucnosti?
Já jsem takový snílek, takže prožívám své sny v daném momentě. Být hudebníkem je dnes velmi výhodné, když má někdo kariéru jako já. Jednoho dne bych chtěla mít vlastní rodinu a také chci poznávat, co na mě čeká za dalším rohem, protože když to neprověříte, tak se to nikdy nedovíte.

Děkuji ti za náš rozhovor! Tvá poslední slova na rozloučenou…
I já děkuji za interview. Mnoho polibků a pozdravů mým milovaným příznivcům z Německa. Doufám, že se s vámi zase brzy uvidím.  S láskou, Tarja.

Zdroj: www.lordsofmetal.nl

Překlad: Albireo